Brikety a pelety: Alternatívne materiály prijateľné voči životnému prostrediu

Drevené brikety a pelety, ekologický materiál na vykurovanie, postupne nahrádza staré dobré drevo. Kurivo vám ponúka mnoho benefitov. O aké výhody konkrétne ide?

Z čoho sú vyrobené brikety a pelety?

Brikety môžu byť vyrobené takmer z akéhokoľvek materiálu z biomasy, vrátane tvrdého dreva, mäkkého dreva, slamy, papiera, kávy, repky atď. Najlepšie na vykurovanie sú práve drevené brikety a pelety vyrobené z čistých pilín.

Odkiaľ pochádza drevo na výrobu brikiet, je tiež dôležitý faktor. Staré použité alebo vyhodené drevo môže obsahovať látky, ktoré nie sú prírodné. Odpadové drevo zvykne obsahovať lepidlá, farby, spojivá, by pri spaľovaní vylučovali do vzduchu nepríjemné a páchnuce výpary.

Práve z toho dôvodu sa drevené briketyvyrábajú len z čistého dreva, bez pridaných látok.

S novým materiálom lepšie výhody

Brikety sú koncentrované

Brikety sú vytvorené z horľavých materiálov, sú hustejšie, tvrdšie a kompaktnejšie. Majú vysokú objemovú hmotnosť a preto sú lepšou formou energie ako palivové drevo alebo drevené uhlie.

Horia pomaly a efektívne

Brikety horia pomaly a pravidelne. Záleží od typu, ale klasické brikety vydržia horieť aj 4 hodiny.Brikety môžu vyprodukovať intenzívnejšie teplo ako iné palivá. Majú vyššiu praktickú tepelnú hodnotu a oveľa nižší obsah popola (2-10% oproti 20-40% pri spaľovaní uhlia). V skutočnosti sú účinnejšie, a horia dlhšie a rovnomernejšie ako drevo. Vyššia efektívnosť môže byť pripisovaná aj na vrub ich nízkej vlhkosti a hustote.

Drevené brikety a pelety nedechtujú

Jedná sa o jedinečnú vlastnosť brikiet a peliet. Pri ich použití sa netvorí toľko dymu, sadzí alebo uhlíka. Drevené brikety a pelety nevyrábajú skoro žiadny popol.

Brikety a pelety sú ekologické

Brikety sú vyrábané organických materiálov, ktoré sú obnoviteľné. Z tohto dôvodu sa radia medzi udržateľné.