Aminokyseliny pri cvičení aj v bežnom živote

Základom každej bielkoviny sú aminokyseliny. Ich funkcia je nasledovná:

  1. ochrana svalových vlákien a pred poškodením a tvorba buniek svalovej hmoty
  2. transportná (hemoglobín)
  3. pohybová (kontrakcia svalových vlákien
  4. regulačná (hormóny)
  5. obranná (protilátky)
  6. katalytická (enzýmy)
  7. ochrana svalovej hmoty pred devastáciou v priebehu redukcie nadváhy

Aminokyseliny by sme mali prijímať pravidelne v menšom množstve a nie vo veľkých množstvách nárazovo.

Aminokyseliny sú pri cvičení vhodné takmer vždy. V objemovej fáze však nie sú vyslovene potrebné. V strave sa nachádza dostatok energie a telo nemá dôvod odbúravať svalovú hmotu. Keďže základom bielkovín sú aminokyseliny, z proteínových prípravkov ich už prijímame dostatok a tak nie sú nevyhnutné, ale mali by byť na druhom mieste.

Pri tréningu, počas snahy športovca schudnúť , majú aminokyseliny ešte väčší význam ako proteínové prípravky. Počas chudnutia sa často môže stať, že stratené kilá nie sú iba tuk, ale aj svaly. Aminokyseliny tento problém vyriešia. Sú ľahko stráviteľné a dokážu pomôcť udržať získanú svalovú hmotu za súčasnej straty telesnej hmotnosti z tukových zásob.

Jednorazová dávka aminokyselín je 5 až 7 gramov, avšak toto číslo sa môže odlišovať podľa hmotnosti športovca  a intenzity samotného tréningu. Ak si pozriete etikety viacerých výrobcov zistíte, že aj tu môže byť dávkovanie trochu iné. Aminokyseliny sa užívajú hlavne pred a po tréningu, ale môžu sa aj ráno na lačno. Niektoré štúdie ich odporúčajú aj večer pred spánkom na podporu tvorby rastového hormónu. Aminokyseliny nemajú žiadne vedľajšie alebo nežiaduce účinky, pokiaľ sa niekoľkonásobne neprekračuje odporúčané dávkovanie (môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť).